Віце-президент Facebook з питань державної політики Європі Річард Аллан заявив, що “Акт про дотримання правопорядку мережами” забезпечить соцмережам нову, більш вагому роль в політичних дебатах. “Замість того, щоб доручити судам або законодавцям вирішувати, що представляє собою “фейкові новини”, наклеп або пропаганду, закон намагається зробити Facebook “арбітром істини. А нас це просто не влаштовує”.
Facebook надав функцію перевірки фактів на аутсорсінг — незалежним спеціалістам. В США Facebook розпочав попереджати користувачів про “суперечливий контент” і надавати посилання на надійні джерела на кшталт Associated Press. В Німеччині Facebook співпрацює зі стартапом Correctiv, який займається розслідувальною журналістикою.
Командою фактчекерів з чотирьох осіб в Correctiv керує Ютта Крамм, який кожний ранок надсилає підозрілі матеріали, виловлені автоматичними фільтрами або відмічені звичайними користувачами. Співробітники Correctiv вишукує серед них матеріали, які навмисно вводять в оману і, ймовірно, широко розповсюджуються.
Журналісти Correctiv намагаються вичислити першоджерело статті та складають доповідь, де викривають помилки та брехню, які в ній містяться. Особливість Correctiv у тому, що він за сприяння Facebook може “проникнути в бульбашку фільтра до людей, які читають фейкові новини”.
Facebook погодився відмічати попереджувальною позначкою суперечливі записи в стрічці друзів у користувачів. Що мені сподобалося - ідея не в тому, щоб піддавати цензурі або видаляти контент, а в тому, щоб змусити читачів добре задуматися про його джерела, одночасно надаючи їм спосіб перевірити зміст контенту.
Стартап склав перелік “великих сил у сфері пропаганди: це переважно праві агітатори, анонімні блогери і мережі ботів, які генерують або розповсюджують свіжі вигадки. Часто вони працюють злагоджено, хапаючись всім скопом за тему, яка привертає їх увагу або просувають більш великі цілі”.
Необхідно зазначити, що серед найагресивніших постійних фігурантів цього переліку — невеликий, проте зростаючий російський проект News Front — мультимедійний ЗМІ, який видає контент на декількох мовах, в тому числі на німецькій, іспанській та англійській. У нього близько десятка штатних співробітників та декілька дюжин авторів по всьому світу, за якістю ресурсів це один з перших гравців в екосистемі російських медіа, хоча джерела його фінансування непрозорі.
28-річний засновник і редактор News Front Костянтин Книрик вважає себе не стільки журналістом, скільки бійцем інформаційної війни в цифрову епоху, а його кар'єра і зв'язки це підтверджують. В 16 років Книрик став главою Євразійського союзу молоді в Криму. Так, навесні 2014 року, коли російські війська вторглися в регіон і приготувалися його анексувати, Книрик керував колоною проросійського воєнізованого формування, яка захопила штаб-квартиру кримського “Центру журналістських розслідувань” - провідного незалежного джерела новин в регіоні. Бійці насильно вигнали журналістів “Центру” і конфіскували їх техніку. Потім Книрик створив на його місті News Front.
Зрозуміло, що Книрик стверджує, що його редакція незалежна від урядового впливу, а фінансування надходить від пожертвувань через Інтернет і від “співчуваючих бізнесменів”. Але репортерам News Front іноді надавався екстраординарний доступ до російських збройних сил. Як вам таке? Незалежні! Авжеж!
За словами Шустера, News Front “діє на кшталт розхристаного воєнізованого формування, проштовхуючи ті самі цілі та ідеологію більш агресивно (ніж Sputnik і RT), вільно від прямих зв'язків з Кремлем. Помічали, що автори сайту з Європи часто публікують свої матеріали анонімно, щоб забезпечити додатковий рівень захисту від влади, якого немає в російських офіційних ЗМІ. Книрик відмовився розкрити реальне ім'я стрінгера News Front в Німеччині через занепокоєння, що його та інших добровольці можуть арештувати.
Для довідки: Digital Forensics Lab при Atlantic Council в своїй доповіді назвав News Front одним з трьох основних кремлівських засобів пропаганди в Німеччині, поряд зі Sputnik і RT, і вважає, що їх головний ресурс — мережа німецьких “посилювачів” (ботів і реальних користувачів), які діляться їх матеріалами і роблять їх перепости тисячі разів.
В 2015 році ЄС створив у Брюселі організацію East StratCom для протидії російській дезінформації. Шустер вважає, що ця організація на жаль недостатньо добре оснащена для досягнення цієї цілі.
Отже, не будемо впадати у відчай, і вважати, що всі намагання є марними! Адже вода камін точить! І чим більше ми, вільні блогери, кореспонденти, журналісти, просто небайдужі люди, будемо про це писати, тим більше людей будуть диференційовано підходити до цього питання, тим вище буде рівень медіа-грамотності населення!
Коментарі
Дописати коментар