До боротьби з російською пропагандою також долучилися в Грузії.
Так, Фонд розвитку засобів масової інформації (MDF) поки є єдиною в Грузії організацією, яка займається моніторингом грузинських ЗМІ на предмет публікації фейкових новин, ретельно перевіряючи матеріали та їх авторів. MDF досліджує походження сумнівної інформації та відслідковує джерела новин, які часто спочатку з'являються російською мовою, а потім передруковуються в симпатизуючих Росії або просто довірливих грузинських ЗМІ. Також перевіряються й люди, які беруть участь в цьому інформаційному потоці. Потім організація публікує інформаційний бюлетень “Детектор брехні”, в який потрапляють найпомітніші фейкові новини про Захід і зв'язки Грузії з ними.
Виконавчий директор MDF Тамуна Кінцурашвілі зазначає, що в Грузії “багато провідників російської пропаганди: журналістів, політиків і впливових представників духовенства. І це відбувається всюди — на телебаченні та в соціальних мережах”.
Представники MDF також входять до складу неформальної коаліції грузинських ліберальних груп та інтелектуалів, які намагаються протистояти російським антизахідним дезінформаційним кампаніям.
Робота MDF і багатьох їхніх партнерів по коаліції здійснюється за рахунок грантів, які надаються НУО, а також урядами європейських країн та США. Зрозуміло, що деякі члени коаліції працюють безоплатно на добровільних засадах, керуючись переконанням, що маніпуляції російських ЗМІ становлять загрозу для демократичного, прозахідного майбутнього Грузії.
Члени коаліції витрачають багато часу на розвінчування невідповідаючих дійсності повідомлень щодо нібито поширювання аморальності в ЄС та США. Крім того, багато сумнівних повідомлень пов'язані з делікатними для Грузії питаннями, включаючи, наприклад, руйнування національної культури. Ціллю повідомлень російських пропагандистів є переконання грузинської аудиторії, що Захід збочений та розпадається, а також дотримується цінностей, які несумісні з цінностями традиційних суспільств.
За словами глави проекту ACCESS організації East West Management, яка спонсорує зусилля з відкорковування та протидії російської дезінформації Тамуна Каросанідзе, “фейкові повідомлення також ставлять на меті посилення занепокоєння грузинського суспільства з приводу економічних проблем: Європа зображується в якості далекого та непроникного ринку, в той час як Росія доступна і з задоволенням готова споживати грузинську сільськогосподарську продукцію”.
Шляхом проведення навчальних семінарів, публікації звітів та організації виступів у ЗМІ, MDF намагається популяризувати методи, застосовуючи які люди можуть самостійно перевірити достовірність повідомлень в ЗМІ. Крім того, MDF намагається привернути якомога більшу кількість мешканців Грузії до викриття фейкових новин. деяких випадках виявлені MDF невідповідності змушують ЗМІ вносити поправки в свої повідомлення.
Прогресивно налаштовані активісти в Грузії занепокоєні з приводу наявного, на їх погляд, підйому націоналізму та соціального консерватизму. Вони також побоюються, що певний спад підтримки суспільством прозахідної орієнтації Грузії свідчать про те, що інформаційна кампанія в Росії приносить плоди.
Проте значна більшість грузин все також відноситься до вступу в ЄС, НАТО та інші західні структури з ентузіазмом, хоча деякі непокояться, що асоційовані із Заходом мультікультуралізм і толерантність можуть призвести до руйнування деяких аспектів самобутньої грузинської культури.
Зрозуміло, що в найближчій перспективі, з урахуванням засобів, які витрачає Росія на свої інформаційні кампанії, грузинським борцям з фейковими новинами важко буде одержувати перемогу. Однак труднощі їх не лякають! Як і нас! Разом ми сила!!!
Коментарі
Дописати коментар