Організація WikiLeaks в ексклюзивному співробітництві з “La Repubblica” та французьким виданням “Mediapart” 19 вересня опублікували 34 документи - Spy Files Russia, які описують програмні рішення (в період з 2007 по червень 2015 роки), розроблені компанією “Петер-Сервісом” зі штаб-квартирою в Санкт-Петербурзі, які дозволяють “державним установам” одержувати доступ до даних мобільного телефонного трафіку і до даних навігації в Інтернеті.
Компанія “Петер-Сервіс”, заснована у 1992 році з першочерговою задачею надавати телекомунікаційним компаніям софтвер для біллінга з понад 1,2 тис. співробітників і широкою присутністю, починаючи від Москви і закінчуючи Києвом, була втягнута Кремлем у велику гру телефонного прослуховування.
В документах ФСБ не згадується зовсім, проте формулювання “державні установи” безсумнівно включають сили правопорядку, які використовують метадані для легального прослуховування, проте не проясняють, які ще держструктури одержують доступ до цим даним за допомогою рішень компанії з Санкт-Петербургу.
Слід зазначити, що в програмне забезпечення російського підприємства входять різні компоненти, зокрема:
- система DRS (Data Retention System) — створена для зберігання даних телефонного трафіку; дозволяє російським державним установам робити запити в базі даних в пошуках такої інформації, як дзвінки, зроблені конкретним клієнтом телефонної компанії, використані системи оплати, осередок, з якого вступив у контакт користувач. Містять зображення інтерфейсів, які дозволяють здійснювати пошук в цих величезних масивах даних таким чином, щоб доступ завжди був простим та інтуїтивним.
- TDM (Traffic Data Mart) — створена для записування Інтернет-трафіку і слідкування за ним; дозволяє робити запити в базі, де зберігаються данні Інтернет-трафіку користувачів, щоб зрозуміти, які сайти відвідують користувачі, чи заходить він на форуми, в соціальні мережі, зокрема, чи відкриває він сторінки з терористичним чи жорстким змістом, скільки часу він проводить на конкретному сайті та з якого електронного пристрою туди попадає.
Всі пам'ятають, що WikiLeaks давно обвинувачували в небажанні публікувати документи, які можуть бути незручними для російської держави. І публікація цих “Шпигунських файлів Росії” є нібито зрушенням для організації... “Поворот сюжету” - назвав це в твіті колишній контрактник АНБ Едвард Сноуден, який наразі мешкає в Росії.
Однак більшість експертів не вважають це оприлюднення реальним викриттям. Зокрема, віце-президент вашингтонського Фонду Карнегі за міжнародний мир Ендрю Вейса зазначив, що WikiLeaks надзвичайно важко якимсь чином виправдати себе чи відсунути в тінь надзвичайно чітку схему співробітництва з російською владою та дана публікація “схожа на класичну спробу змінити тему”.
Зрозуміло, що ті, хто надіслали ці “секретні” документи, явно розуміли, що наявна там інформація не становить державну таємницю РФ, тож оприлюднення таких даних є безпечним! Отже кумедно спостерігати за поширенням новин щодо “супер-пупер розсекречення” WikiLeaks таємниць Кремля!
Коментарі
Дописати коментар