Втручання РФ у парламентські вибори у Чехії


    Парламентські вибори у Чехії завершилися справжньою сенсацією: безумовну перемогу з 30% голосів одержала партія ANO, яка лише вдруге бере участь у перегонах. Виборці проголосували за партію мільярдера Андрея Бабіша попри всі скандали, проблеми у його біографії, і навіть попри кримінальну справу, відкриту проти нього.
     Що стосується Андрея Бабіша, якого часто називають чеським Дональдом Трампом, відомо, що він народився у Словаччині. Його батько – один із керівників чехословацької зовнішньої торгівлі, працював у представництві Чехословацької соціалістичної республіки при ООН. Мати – секретар Інституту марксизму-ленінізму у Братиславі. Сам Бабіш довгий час навчався у французьких та швейцарських школах, згодом закінчив Вищу економічну школу у Братиславі та почав працювати у сфері зовнішньої торгівлі. Із цим періодом пов'язаний один із найгучніших скандалів: словацький Інститут національної пам'яті оприлюднив данні, за яким Бабіш у 1980-1982 роках був штатним агентом чеської служби безпеки під кодовим ім’ям “Буреш” та, можливо, додатково співпрацював із радянським КДБ. Хоч сам Бабіш ці звинувачення відкидає, називаючи їх появу політичним замовленням. 
    У травні Верховний суд Словачини став на його сторону, визнавши інформацію про співпрацю Бабіша із органами недоведеною... але півтора тижня тому це рішення було анульовано Конституційним судом. То ж звинувачення у співпраці з КДБ – знову чинне. Ну таке...
    Отже, зрозуміло, що в світі останніх подій на міжнародній арені, пошук “руки Кремля” у передвиборчій програмі ANO є однією з частих тем, що піднімалося його опонентами. Втім, досі довести такий зв'язок не вдалося. 
     Найбільше, що змогли накопати опоненти Бабіша – те, що його юрист раніше представляв інтереси РФ у справах щодо майна колишнього СРСР. Крім того, очевидною є прихильність до Бабіша з боку Мілоша Земана – найбільш проросійського президента у державах-членах ЄС. 
Необхідно відзначити, що сам Бабіш досі старанно ухилявся від конкретики щодо своєї позиції у питаннях зовнішньої політики. У партійній програмі ANO пропонується “прагнути до вироблення нової стратегії відносин з Росією, з тим щоб зміцнити архітектуру безпеки в Європі і сприяти розвитку цих відносин”.
    Що ж, побачимо, що це може означати! Тож продовжуємо уважно слідкувати за розвитком подій у Чехії! 

Коментарі